Ubranie

Ubranie

Pomimo iż ubiór golfisty ewoluował przez lata razem z rozwojem pozostałego sprzętu, jednak podstawowe zasady zawarte w etykiecie pozostały bez zmian.
Do standardowego stroju golfisty zaliczamy długie spodnie z paskiem i koszulka z obowiązkowym kołnierzykiem (i koniecznie wpuszczona w spodnie). W upalne dni można założyć krótkie spodenki. W chłodniejsze dni można założyć bluzę lub kamizelkę chroniącą przed wiatrem (tzw. windstopper), a w deszczową pogodę zaleca się kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe nie krępujące ruchów. A na każdą pogodę polecamy czapeczkę golfową lub jeśli ktoś woli – beret.
Gdy temperatury na polach golfowych zaczynaja spadać warto pomyśleć o cieplejszej czapce i parze ciepłych rękawiczek. Panie podlegają tym samym zasadom co mężczyżni z tą jednak różnicą, iż bez przeszkód mogą nosić spódniczki. Obecnie coraz częściej zamiast spódniczek, panie wybierają szorty.

Rękawiczka

W przypadku praworęcznego gracza lewa ręka prowadzi kij podczas zamachu i kiedy dłoń jest goła kij może się wyślizgnąć lub łatwo zmienić swa pozycję. Dlatego też praworęczni gracze noszą na lewej ręce rękawiczkę. Rękawiczka zapobiega również powstawaniu odcisków. Do wykonania rękawiczek golfowych używa się zazwyczaj skóry lub tworzywa sztucznego imitującego skórę, przy czym rękawiczki skórzane są mniej trwałe od tych syntetycznych, lecz dają lepsze czucie kija. Podczas zakupu rękawiczki należy wybrać lekko ciasną. Po jednej rundzie dopasuje się ona idealnie do dłoni, natomiast większa może stać się zbyt luźna i nie zapewni właściwego trzymania kija. Obecnie w ofercie dostępne są również specjalne zimowe rękawice. Rękawice te, sprzedawane parami, poza normalną funkcją spełniają także dodatkowe prozaiczne zadanie – są cieplejsze.

Buty

Tradycyjne buty do gry w golfa wyglądają jak eleganckie półbuty. Jednak pod spodem mają, zwykle plastikowe, kolce ang. spikes, które zapobiegają ślizganiu się na trawie i pozwalają na lepsze, pewniejsze stanie. Buty te powinny być bardzo wygodne ponieważ podczas jednej rundy golfa golfista przemierza dystans ok. 8 – 10 kilometrów (początkujący nawet więcej). Oczywiście buty te w większości są wodoodporne, gdyż jak wiadomo na golfa nie ma złej pogody, jest jedynie nieodpowiedni strój. Coraz częściej buty golfowe zaczynają przypominać tradycyjne adidasy. Dostępność różnych rodzajów pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.

 

Nasi

Partnerzy

pzu
Developres
multifarb
Dwa Stawy
kancelaria KamińskiKamiński
Casino Vodka
Podkarpackie